Looking for a large quantity of CC490A#ABA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CC490A#ABA |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Automatic |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 1 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Statement - 8.50" x 5.51" Executive - 10.51" x 7.24" 3" x 5" 4" x 6" 5" x 8" 8.50" x 13" Envelope No. 9 Envelope No. 10 Monarch Envelope Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" Custom Size A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" A6 - 4.13" x 5.83" B5 (JIS) B6 (JIS) 16K DL Envelope - 4.33" x 8.66" Double Postcard B5 Envelope - 6.93" C6 Envelope - 4.49" x 6.38" C5 Envelope Envelope No. 7 3/4 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 1100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 100000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 16.5" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 20.6" |
| Weight (Approximate) | 84.6 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CC490A#ABA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.