Looking for a large quantity of CE527A#201? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CE527A#201 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Duplex Printing | Manual |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 540 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 640 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Legal - 8.50" x 14" Letter - 8.50" x 11" Executive - 10.50" x 7.25" Custom Size 8.50" x 13" 3" x 5" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 4 |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 1600 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 100000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12.4" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 16.2" |
| Weight (Approximate) | 35 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | No |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CE527A#201. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.