Looking for a large quantity of CZ244A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CZ244A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 56 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
HP ePrint Apple AirPrint |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 1.50 GB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 4.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" Executive - 10.50" x 7.25" Envelope No. 10 Custom Size 3.86" x 7.52" 12.28" x 18.50" 5.83" x 8.27" 11.69" x 17" A4 - 8.30" x 11.70" 11" x 17" 12" x 18" 8.50" x 13" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 1100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 300000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 25" |
| Width | 43.3" |
| Depth | 25.5" |
| Weight (Approximate) | 168.8 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CZ244A. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.