Looking for a large quantity of M2E79UC#ABA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | M2E79UC#ABA |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Model | i5-4310M |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 17.3" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer |
NVIDIA Intel |
| Graphics Controller Model |
Quadro K1100M HD Graphics 4600 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 2 GB |
| Graphics Memory Technology |
GDDR5 DDR3L SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility |
Dedicated Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 8.1 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 8-cell |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.3" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 10.7" |
| Weight (Approximate) | 7.63 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE EU WEEE IT Eco Declaration |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no M2E79UC#ABA. Or Request a Quote below: