Looking for a large quantity of CF367A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CF367A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 70 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 68 |
| Maximum Print Resolution | 1200 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 8" |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Bond Paper Color Paper Letterhead Preprinted Paper Pre-punched Paper Recycled Paper Rough Paper Card Stock Label Transparency Postcard |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" Officio A3 - 11.70" x 16.55" A4 - 8.30" x 11.70" A5 - 5.80" x 8.30" B4 - 9.80" x 13" B5 (JIS) B6 (JIS) 5.83" x 8.27" 11.69" x 17" DL Envelope - 4.30" x 8.60" C5 Envelope - 9" x 6.68" RA3 Custom Size |
| Media Handling |
1 x Output Tray 3000 Sheet 1 x Input Tray 100 Sheet 2 x Input Tray 500 Sheet 1 x Input Tray 3500 Sheet 1 x Automatic Document Feeder 200 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 4600 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 300000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 43.3" |
| Width | 65" |
| Depth | 28.1" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CF367A. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.