Looking for a large quantity of Q3939A#AKV? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | Q3939A#AKV |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 600 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Light Paper Bond Paper Recycled Paper Glossy Paper Heavy Paper Card Stock Transparency Label Letterhead Preprinted Paper Pre-punched Paper Color Paper Rough Paper Tough Paper Envelope |
| Media Size |
Letter Letter-R Legal Executive Statement Tabloid Envelope No. 9 Envelope No. 10 Monarch B5 Envelope C5 Envelope C6 Envelope DL Envelope Double Postcard B6 A3 A4 A5 RA3 SRA3 B4 B5 8K 16K 11" x 17" Index Card - 4" x 6" 5" x 8" 12" x 18" Custom Size Double Panorama |
| Media Handling |
1 x Multipurpose Tray 100 Sheet 4 x Input Tray 500 Sheet 1 x Output Bin 500 Sheet 1 x Automatic Document Feeder 50 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 2100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 200000 |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Height | 47.9" |
| Width | 27.7" |
| Depth | 26.5" |
| Weight (Approximate) | 318.8 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no Q3939A#AKV. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.