Looking for a large quantity of 726740-B21? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 726740-B21 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | SAS Controller |
| Technical Information | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x8 |
| Controller Type |
12Gb/s SAS Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 5 6 10 50 60 1 ADM 10 ADM |
| Memory | |
| Cache Memory | 2 GB |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of SAS Ports | 8 |
| Number of SAS Ports (Internal) | 8 |
| SAS Connector Details | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.3" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 9.5" |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported |
Linux PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 726740-B21. Or Request a Quote below: