Looking for a large quantity of J9989A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | J9989A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Expansion Module |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
Data Networking Optical Network |
| Interfaces/Ports | |
| Interfaces/Ports Details | 12 x RJ-45 1000Base-T Network LAN |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Twisted Pair Optical Fiber |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
1000Base-T 1000Base-X |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 12 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.8" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 2.07 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no J9989A. Or Request a Quote below: