Looking for a large quantity of J9991A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | J9991A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Expansion Module |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Interfaces/Ports Details |
20 x RJ-45 1000Base-T Network LAN 4 x RJ-45 10GBase-T Network LAN |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
1000Base-T 10GBase-T |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.8" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 2.07 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no J9991A. Or Request a Quote below: