Looking for a large quantity of JC577A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | JC577A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported |
Intrusion Prevention Packet Inspection Vulnerability Assessment Traffic Anomaly Detection Cyber Assault Protection Policy Enforcement Malware Protection |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 10 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.4" |
| Width | 16.9" |
| Depth | 24" |
| Weight (Approximate) | 31.50 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no JC577A. Or Request a Quote below: