Looking for a large quantity of JG213A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | JG213A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported |
Denial of Service (DoS) Stateful Packet Filtering Email Attachment Filtering Packet Dropped and Logged Application Layer Filtering Deep Inspection Firewall Distributed Denial of Service (DDoS) ARP Flood Spoof Detection Port & Site Blocking IP Address Filtering Access Control MAC Address Blocking Worm Scanning Content Filtering URL Filtering SQL Injection PKI Support Application Specific Packet Filter (ASPF) IPv6 Packet Filtering |
| Encryption Standard |
DES MD5 SHA-1 AES |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 12 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 14 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 15.8" |
| Weight (Approximate) | 12.13 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no JG213A. Or Request a Quote below: