Looking for a large quantity of JL016A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | JL016A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Total Number of Antennas | 6 |
| Number of Internal Antennas | 6 |
| Wireless Transmission Speed | 1.27 Gbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 2.1" |
| Width | 8" |
| Depth | 8" |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no JL016A. Or Request a Quote below: