Looking for a large quantity of TPR5000ECF96? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | TPR5000ECF96 |
| Brand Name | TippingPoint |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported |
SYNflood Protection Buffer Overflow Attack Packet Inspection Denial of Service (DoS) Zero Day Event Instant Messenger Blocking Malicious Source IP Address Blocking Distributed Denial of Service (DDoS) Anti-spyware Backdoor Detection Anti-phishing P2P Blocking Trojan Horse Worm Scanning Antivirus Intrusion Prevention |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard |
10/100/1000Base-T 10/100Base-TX 1000Base-X |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 18.5" |
| Weight (Approximate) | 30.50 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no TPR5000ECF96. Or Request a Quote below: