Looking for a large quantity of JG596A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | JG596A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Wireless Router |
| Wireless Specifications | |
| Broadband Transmission Technology |
Cellular Ethernet |
| ISM Band | No |
| UNII Band | No |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported |
LTE 700 CDMA 800 CDMA 1900 |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| USB | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 9.1" |
| Depth | 6.3" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no JG596A. Or Request a Quote below: