Looking for a large quantity of B7D93SB? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | B7D93SB |
| Brand Name | HP |
| Product Type | NAS Server |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Installed | 4 |
| Total Hard Drive Capacity | 12 TB |
| Clustering Supported | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-3220 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System | Windows Storage Server 2012 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 14.5" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 18.7" |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| Weight (Approximate) | 41.80 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no B7D93SB. Or Request a Quote below: