Looking for a large quantity of B7D99A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | B7D99A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Network Storage Server |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Installed | 25 |
| Total Hard Drive Capacity | 21.60 TB |
| Clustering Supported | Yes |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2609 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 25 |
| Number of 2.5" Bays | 25 |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Controllers | |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System | Windows Storage Server 2012 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 27.5" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Weight (Approximate) | 61 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no B7D99A. Or Request a Quote below: