Looking for a large quantity of B7E01SB? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | B7E01SB |
| Brand Name | HP |
| Product Type | NAS Server |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Total Hard Drive Capacity | 900 GB |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2609 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of 2.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Controllers | |
| Controller Type | 6Gb/s SAS |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System | Windows Storage Server 2012 |
| Management & Protocols | |
| Protocols |
NFS iSCSI DHCP DNS SMB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 28.2" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 7.8" |
| Form Factor | Blade |
| Weight (Approximate) | 12.50 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no B7E01SB. Or Request a Quote below: