Looking for a large quantity of 689638-B21? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 689638-B21 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 18 x 40 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 40GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 18 |
| Expansion Slot Type | QSFP+ |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.1" |
| Width | 10.9" |
| Length | 15.3" |
| Weight (Approximate) | 7.18 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
cTUVus RoHS-6 EU WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 689638-B21. Or Request a Quote below: