Looking for a large quantity of J9853A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | J9853A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
48 x Gigabit Ethernet Network 2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
10/100/1000Base-T 10GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor |
Rack-mountable Wall Mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 13" |
| Weight (Approximate) | 10.41 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no J9853A. Or Request a Quote below: