Looking for a large quantity of CR649C#B1K? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CR649C#B1K |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Technical Information | |
| Number of Colors | 6 |
| Maximum Color Print Speed | 441.3 ft²/h |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Maximum Print Width | 44" |
| Memory | |
| Standard Memory | 640 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Roll Paper Cut Sheet Glossy Paper Coated Paper Bright White Inkjet Paper Matte Film |
| Media Size |
A0 A1 A2 A3 - 11.70" x 16.50" - A4 - 8.30" x 11.70" - Letter - 8.30" x 11" - 44" x 66" 8.27" x 10.98" 44.02" x 65.98" E Custom |
| Physical Characteristics | |
| Height | 41.3" |
| Width | 69.7" |
| Depth | 27.6" |
| Weight (Approximate) | 179.90 lb |
| Miscellaneous | |
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Platform Supported |
PC Mac |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR EU WEEE RoHS REACH China RoHS EU RoHS Korea RoHS India RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CR649C#B1K. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.