Call us at (800) 821-3354 for price and availability or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 871580-B21 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Docosa-core (22 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.60 GHz |
| QuickPath Interconnect | 9.60 GT/s |
| L2 Cache | 5.50 MB |
| L3 Cache | 55 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Socket | Socket R3 LGA-2011 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 145 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.1" |
| Depth | 1.8" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 871580-B21. Or Request a Quote below: