Looking for a large quantity of 643785-B21? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 643785-B21 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Barebone System |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 4 |
| Processor Socket | Socket LGA-1567 |
| Processor Supported | Xeon |
| 64-bit Processing | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | 7500 |
| Memory | |
| Maximum Memory | 2 TB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Number of Total Memory Slots | 64 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | ATI |
| Graphics Controller Model | RN-50 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
10 Gigabit Ethernet Fast Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 7 |
| Number of PCI Express x4 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 5 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of SAS Interfaces | 2 |
| Software | |
| Operating System Supported |
Windows Server Oracle Enterprise Linux Red Hat Enterprise Linux SuSE Linux Enterprise Server |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Blade |
| Height | 14.5" |
| Width | 4.2" |
| Depth | 20.1" |
| Weight (Approximate) | 47.95 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 643785-B21. Or Request a Quote below: