Looking for a large quantity of 655651-B21? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 655651-B21 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Barebone System |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Processor Supported | Xeon |
| 64-bit Processing | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C600 |
| Memory | |
| Maximum Memory | 768 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Number of Total Memory Slots | 24 |
| Controllers | |
| Controller Type |
Serial ATA/600 6Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Software | |
| Operating System Supported |
Solaris Windows Server Red Hat Enterprise Linux SuSE Linux Enterprise Server |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 29.4" |
| Weight (Approximate) | 42.55 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 655651-B21. Or Request a Quote below: