Looking for a large quantity of 643764-B21? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 643764-B21 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Server |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E7-2850 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Maximum Memory | 1 TB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | ATI |
| Graphics Controller Model | RN-50 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
10 Gigabit Ethernet Fast Ethernet |
| Software | |
| Operating System | No |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Blade |
| Height | 14.5" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 20.1" |
| Weight (Approximate) | 18.08 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 643764-B21. Or Request a Quote below: