Looking for a large quantity of 736661-S01? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 736661-S01 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Server |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E3-1230V3 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 10 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System | No |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 350 W |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
EU WEEE WEEE |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 14.5" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 18.7" |
| Weight (Approximate) | 41.80 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 736661-S01. Or Request a Quote below: