Looking for a large quantity of 765820-001? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 765820-001 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Server |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2620 v3 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Controllers | |
| Controller Type |
12Gb/s SAS Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System | No |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
EU WEEE WEEE ENERGY STAR |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 5U |
| Height | 8.6" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 29.4" |
| Weight (Approximate) | 112.44 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 765820-001. Or Request a Quote below: