Looking for a large quantity of 792468-S01? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 792468-S01 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Server |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2650 v3 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 3 TB |
| Hard Drive Interface | 6Gb/s SAS |
| Hard Drive Configuration |
4 x 600 GB 2 x 300 GB |
| Controllers | |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200eH2 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE EU WEEE ENERGY STAR |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 26.7" |
| Weight (Approximate) | 51.50 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 792468-S01. Or Request a Quote below: