Looking for a large quantity of 800081-S01? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 800081-S01 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Server |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2667 v3 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Controllers | |
| Controller Type |
12Gb/s SAS Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
| Input Voltage |
120 V AC 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE EU WEEE |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 27.5" |
| Weight (Approximate) | 33.75 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 800081-S01. Or Request a Quote below: