Looking for a large quantity of 831737-B21? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 831737-B21 |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Flash Accelerator |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 3.20 TB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2.50 GB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1.75 GB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express |
| Drive Interface Standard | PCI Express 2.0 x8 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 2.5" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 831737-B21. Or Request a Quote below: