Looking for a large quantity of G1Q82UT#ABA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | G1Q82UT#ABA |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Tablet |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Atom |
| Processor Model | Z2760 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Card Supported |
microSDHC microSD |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 10.1" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Graphics Media Accelerator |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
HSPA HSPA+ |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Sensor Type |
Accelerometer Digital Compass Gyro Sensor Ambient Light Sensor Proximity Sensor |
| Software | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 8.1 Pro |
| Operating System Architecture | 32-bit |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 3380 mAh |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.4" |
| Width | 10.2" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 1.38 lb |
| Miscellaneous | |
| Features | Gorilla Glass 2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS IT Eco Declaration WEEE EU WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no G1Q82UT#ABA. Or Request a Quote below: