Looking for a large quantity of J4Y20AA#ABA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | J4Y20AA#ABA |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Tablet |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Allwinner |
| Processor Type | Cortex A7 |
| Processor Model | A33 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Card Supported | microSD |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 16 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 7.9" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Resolution | 1024 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-400MP2 |
| Network & Communication | |
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 300 Kilopixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Software | |
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 4.4.2 KitKat |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Physical Characteristics | |
| Color | Slate Silver |
| Form Factor | Slate |
| Height | 8" |
| Width | 5.4" |
| Depth | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 11.36 oz |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no J4Y20AA#ABA. Or Request a Quote below: