Looking for a large quantity of JG994A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | JG994A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Total Number of Antennas | 8 |
| Number of Internal Antennas | 4 |
| Number of External Antennas | 4 |
| Wireless Transmission Speed | 866 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| PoE PD Port | Yes |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Desktop Wall Mountable Ceiling Mountable |
| Height | 2.4" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no JG994A. Or Request a Quote below: