Looking for a large quantity of JH052A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | JH052A |
| Brand Name | HP |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band |
2.46 GHz 5.83 GHz |
| Total Number of Antennas | 4 |
| Number of Internal Antennas | 4 |
| Wireless Transmission Speed | 867 Mbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | Yes |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.4" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 12.32 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no JH052A. Or Request a Quote below: