Looking for a large quantity of 2072TEU? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 2072TEU |
| Brand Name | IBM |
| Product Type | DAS Array |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 24 |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 24 TB |
| Number of Solid State Drive Supported | 24 |
| Total Solid State Drive Capacity Supported | 24 TB |
| Controllers | |
| Controller Type | 6Gb/s SAS |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 24 |
| Number of 2.5" Bays | 24 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-SAS |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 19" |
| Depth | 21.9" |
| Weight (Approximate) | 60.19 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 2072TEU. Or Request a Quote below: