Looking for a large quantity of DESSF-16GD07TC1SC? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DESSF-16GD07TC1SC |
| Brand Name | InnoDisk |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 150 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 40 MB/s |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | Disk-on-a-module (DOM) |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 1.1" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DESSF-16GD07TC1SC. Or Request a Quote below: