Looking for a large quantity of SL7EP? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| Processor | |
| 64 Bit Support | No |
| Cooling Device | No |
| Processor - Essentials | |
| Brand | Intel |
| Core Model Type/ProcNo. | 735 |
| Core Stepping | B1 |
| CPU ID String | 06D6h |
| Manufacturing Technology | 90 nm |
| Part No. | SL7EP |
| Processor Code Name | Dothan |
| Processor Type | Mobile |
| Series | Pentium M Processor |
| Performance | |
| # of Cores | 1 |
| # of Threads | 1 |
| Clock Speed | 1.70 GHz |
| Front Side Bus / QuickPath Interconnect | 400 MHz |
| L2 Cache Size | 2 MB |
| Thermal Power | 21 Watts |
| VID Voltage Range | 1.34V - 1.276V |
| Processor - Package | |
| CPU Socket Type | PGA478 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SL7EP. Or Request a Quote below: