Looking for a large quantity of SSDSC2BW180H6? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SSDSC2BW180H6 |
| Brand Name | Intel |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 180 GB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 490 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Drive Width | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 2.75 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SSDSC2BW180H6. Or Request a Quote below: