Looking for a large quantity of SL98U3? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| Processor | |
| 64 Bit Support | Yes |
| Cooling Device | No |
| Virtualization Technology Support | No |
| Processor - Essentials | |
| Brand | Intel |
| Core Model Type/ProcNo. | 326 |
| Core Stepping | G1 |
| CPU ID String | 0F49h |
| Manufacturing Technology | 90 nm |
| Part No. | SL98U3 |
| Processor Code Name | Prescott |
| Processor Type | Desktop |
| Series | Celeron D Processor |
| Performance | |
| # of Cores | 1 |
| # of Threads | 1 |
| Clock Speed | 2.53 GHz |
| Front Side Bus / QuickPath Interconnect | 533 MHz |
| L2 Cache Size | 256 KB |
| Thermal Power | 84 Watts |
| VID Voltage Range | 1.25V - 1.400V |
| Processor - Package | |
| CPU Socket Type | LGA775 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SL98U3. Or Request a Quote below: