Looking for a large quantity of SLANU-06? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| Processor | |
| 64 Bit Support | Yes |
| Cooling Device | No |
| Virtualization Technology Support | Yes |
| Processor - Essentials | |
| Brand | Intel |
| Core Model Type/ProcNo. | E5430 |
| Core Stepping | C0 |
| CPU ID String | 10676h |
| Manufacturing Technology | 45 nm |
| Part No. | SLANU-06 |
| Processor Code Name | Harpertown |
| Processor Type | Server |
| Series | Xeon Processor |
| Performance | |
| # of Cores | 4 |
| # of Threads | 4 |
| Clock Speed | 2.66 GHz |
| Front Side Bus / QuickPath Interconnect | 1333 MHz |
| L2 Cache Size | 12 MB |
| Thermal Power | 80 Watts |
| VID Voltage Range | 0.85V - 1.35V |
| Processor - Package | |
| CPU Socket Type | LGA771 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SLANU-06. Or Request a Quote below: