Looking for a large quantity of BX80562PH0778M? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| Processor | |
| 64 Bit Support | Yes |
| Cooling Device | No |
| Virtualization Technology Support | Yes |
| Processor - Essentials | |
| Brand | Intel |
| Core Model Type/ProcNo. | QX6800 |
| Core Stepping | B3 |
| CPU ID String | 06F7h |
| Manufacturing Technology | 65 nm |
| Part No. | BX80562PH0778M |
| Processor Code Name | Kentsfield |
| Processor Type | Desktop |
| Series | Core2 Extreme Desktop Processor |
| Performance | |
| # of Cores | 4 |
| # of Threads | 4 |
| Clock Speed | 2.93 GHz |
| Front Side Bus / QuickPath Interconnect | 1066 MHz |
| L2 Cache Size | 8 MB |
| Thermal Power | 130 Watts |
| VID Voltage Range | 0.85V - 1.5V |
| Processor - Package | |
| CPU Socket Type | LGA775 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no BX80562PH0778M. Or Request a Quote below: