Looking for a large quantity of BOXD945PSNLK? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | BOXD945PSNLK |
| Brand Name | Intel |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | 945P |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket T LGA-775 |
| Processor Supported |
Pentium 4 Pentium D Celeron D |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Maximum Memory | 4 GB |
| Memory Speed Supported |
667 MHz 533 MHz 400 MHz |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
Floppy Controller Serial ATA Ultra ATA/100 (ATA-6) |
| Audio | |
| Audio Channels | 5.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 7 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no BOXD945PSNLK. Or Request a Quote below: