Looking for a large quantity of OV-NEO200S5SA2? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | OV-NEO200S5SA2 |
| Brand Name | Overland |
| Product Type | Tape Library |
| Technical Information | |
| Number of Cartridge Slots | 24 |
| Number of Mail Slots | 1 |
| Number of Drives Installed | 2 |
| Drive Type | LTO-5 |
| Native Storage Capacity | 36 TB |
| Compressed Storage Capacity | 72 TB |
| Barcode Reader | Yes |
| Maximum Native Data Transfer Rate | 291.27 MB/s |
| Maximum Compressed Data Transfer Rate | 582.54 MB/s |
| Encryption | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| SAS | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 29.1" |
| Weight (Approximate) | 33 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no OV-NEO200S5SA2. Or Request a Quote below: