Looking for a large quantity of 241B4LPYCB? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 241B4LPYCB |
| Brand Name | Philips |
| Product Type | LCD Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size | 24" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| DVI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
Speaker USB Hub |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 17.30 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color | Textured Black |
| Height | 13.9" |
| Width | 22.2" |
| Depth | 2.4" |
| Height with Stand | 20.24" |
| Width with Stand | 22.24" |
| Depth with Stand | 8.94" |
| Weight (Approximate) | 7.61 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 11.68 lb |
| Miscellaneous | |
| Post-consumer-waste% | 65% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
TCO Certified Edge EPEAT Gold ENERGY STAR 6.0 RoHS TCO Certified Displays 6.0 WEEE TÜV |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 241B4LPYCB. Or Request a Quote below: