Looking for a large quantity of BDR-XD05? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | BDR-XD05 |
| Brand Name | Pioneer |
| Product Type | Blu-ray Writer |
| Technical Information | |
| Maximum CD Read Speed | 24x |
| Maximum CD Write Speed | 24x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum BD Read Speed | 6x |
| Maximum BD Write Speed | 6x |
| Maximum BD Rewrite Speed | 2x |
| Maximum DVD Read Speed | 8x |
| Maximum DVD Write Speed | 8x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Optical Media Supported | BD-R/RE |
| Media Layer Supported | Quad-layer |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 0.6" |
| Width | 5.2" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 8.11 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no BDR-XD05. Or Request a Quote below: