Looking for a large quantity of VCGGT7302D3LXPB? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | VCGGT7302D3LXPB |
| Brand Name | PNY |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
DirectX 12 OpenGL 4.4 OpenCL |
| Number of Monitors Supported | 2 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | GT 700 |
| Chipset Model | GT 730 |
| GPU Clock | 700 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Bus Width | 128 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Single |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 2.7" |
| Length | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no VCGGT7302D3LXPB. Or Request a Quote below: