Looking for a large quantity of VCGPU5K-PCK? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | VCGPU5K-PCK |
| Brand Name | PNY |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
DirectX 11.0 OpenGL 4.1 DirectCompute OpenCL |
| Number of Monitors Supported | 2 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | Quadro |
| Chipset Series | 5000 |
| Chipset Model | 5000 |
| Memory | |
| Standard Memory | 2.50 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 320 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| Dual Link DVI Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.4" |
| Length | 9.8" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no VCGPU5K-PCK. Or Request a Quote below: