Looking for a large quantity of VCQ2000D-T? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | VCQ2000D-T |
| Brand Name | PNY |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
DirectCompute 11 DirectX 11.0 OpenCL 1.2 OpenGL 4.0 |
| Multi-GPU Technology | SLI |
| Number of Monitors Supported | 2 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | Quadro |
| Chipset Model | 2000D |
| GPU Clock | 625 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 128 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| DVI | Yes |
| Total Number of DVI Outputs | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Single |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Length | 7.1" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no VCQ2000D-T. Or Request a Quote below: