Looking for a large quantity of VCQK1200DVI-PB? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | VCQK1200DVI-PB |
| Brand Name | PNY |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported |
OpenGL 4.5 DirectX 12 DirectCompute OpenCL |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | Quadro |
| Chipset Model | K1200 |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 128 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Single |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 2.7" |
| Length | 6.3" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no VCQK1200DVI-PB. Or Request a Quote below: