Looking for a large quantity of EX-509F? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | EX-509F |
| Brand Name | Premiertek |
| Product Type | AC Charger |
| Technical Information | |
| AC Plug | Yes |
| Charging Time | 1.40 Hour - 8.20 Hour |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Battery Size Supported |
AA AAA |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.1" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no EX-509F. Or Request a Quote below: