Looking for a large quantity of PT-8811AU? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PT-8811AU |
| Brand Name | Premiertek |
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 433 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.6" |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Desktop Computer/Notebook |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS REACH |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PT-8811AU. Or Request a Quote below: